18.07.2007

Ören'de binlerce ölü balık

Kemerköy Termik Santralı'yla Ören Limanı arasında uzanan sahilde binlerce ölü balık karaya vurdu

MUĞLA - Milas ilçesine bağlı Ören sahili ölü balık cehennemine döndü. Belediyeye bağlı Ören Turizm Tanıtma Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın (ÖRVAK) balık çiftliğinde 800 bin kefal, çipura ve levrekten 700 bini üç gün içinde telef oldu. Kemerköy Termik Santralı'na 500 metre mesafedeki balık çiftliğindeki balıkların yanı sıra, santralla Ören Limanı arasındaki 5 kilometrelik sahil şeridinde de binlerce ölü balık su yüzüne vurdu.

ÖRVAK Başkanı ve Ören'in CHP'li Belediye Başkanı Kazım Turan, balık ölümlerinden santralı sorumlu tuttu: "Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne numune gönderdik. Balıkların aşırı klorlu deniz suyundan öldüğü saptandı. Santralda deniz suyu, soğutmada kullanılıyor. Makinaların yosun yapmaması için de suya klor ekleniyor. Klorlu deniz suyu daha sonra tekrar denize bırakılıyor. Aşırı klor kullanılıyor. Ören'de canlı balık kalmadı."

Turan, çiftlikte altı ay öncesine kadar hem yakındaki azmağı hem de deniz suyu kullandıklarını, azmak kuruyunca tüm suyu denizden aldıklarını ve toplu ölümün başladığını vurguladı; 2 milyon YTL'lik zararları nedeniyle santrala tazminat davası açacaklarını söyledi.

30 yıllık balıkçı Hüseyin Bayır şaşkın: "1994'te santral kurulduktan sonra balık ölümleri başladı, giderek artı."

Karınları şiş, solungaçları patlak balıklar

Sarnıç Akbük Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Ercan, "Balıkçılar, tur tekneleri her gün Gökova'da yarı baygın, karınları şiş, solungaçları patlamış ölü balıklar görüyor" derken santralın üretim müdürü Osman Ferah Altunay balık ölümleriyle ilgili bir bilgi gelmediğini söyledi:

"13 yıldan beri faaliyetini aralıksız sürdüren santralın aşırı klor kullanmasıyla balıkların öldüğünü sanmıyorum. Kullanılan klor oranı deniz suyu içerisindeki klor oranını geçmez. Ayrıca devlet kurumlarının yapacağı incelemeler doğrultusunda konuşmak daha doğru olur. Balık çiftliğine sadece denizden değil, azmaktan da su alınıyordu, o zehirlemiş olabilir." Olayla ilgili soruşturma açıldı.

[Radikal]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...