4.07.2007

Erciyes'in zirvesindeki buzullar eridi

YAZ kış tepesinden karı eksik olmayan Orta Anadolu’nun en yükseği Erciyes Dağı'nın karları ve buzulları, küresel ısınmanın da etkisiyle oluşan aşırı sıcaklar nedeniyle bu yıl erken eridi. Meteoroloji uzmanları sıcaklık ortalaması ve nem oranının geçen yıllara oranla arttığını, bu ısınmasının olumsuzluklarının Erciyes'teki buzulları etkilediğini kaydetti.

Kayseri’nin simgesi, kentin ardında bir yağlıboya manzara gibi duran Erciyes Dağı'nın kuzey buzulları, zaman zaman 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar yüzünden hızla erimeye başladı. Kuraklık nedeniyle kış sezonunun önemli bölümünü karsız geçiren Erciyes Dağı, şubatın sonlarına doru yağan karla eski görüntüsüne bürünmüştü.

Pistlerin dolması için suni kar makinalarının bile çalıştırıldığı Erciyes'in 3 bin 916 metrelik zirvesinden 3 bin 400 metredeki Şeytanderesi'ne kadar inen bölümde yer alan kar ve Hacılar sütdonduran kesimindeki buzullar, sıcağın etkisiyle uzun yıllardır ilk kez bu kadar çok miktarda eridi.

Temmuz ayının ortalarına gelinmeden, ağustos sıcakları yaşanmadan Erciyes’in zirvesindeki kar ve buzulların erimesi, küresel ısınmaya bağlandı. Meteroloji uzmanları “Kış sezonunda Erciyes Dağı yeterli yağış alamadı. O nedenle ne pistler, ne de zirvenin altındaki buzullar yeterince kar alamadı. Kayseri’de uzun yıllar ortalamasına ve geçtiğimiz yıllara göre artış gösteren hava sıcaklıkları ve nem de bu erimeyi hızlandırdı'' açıklamasını yaptı.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...