21.10.2007

Türkiye, Yüzyılın En Kalabalık 'Sürmeli Kız Kuşu'nu AğırlıyorDünya üzerindeki en ender kuş türlerinden birisi olan 'sürmeli kız kuşları'nın son 100 yılın en yüksek sayımı Türkiye'de yapıldı. Mayıs 2007'de Kazakistan'da halkalanan 3 sürmeli kız kuşundan biri takip edilerek, Türkiye'de 3 binin üzerinde kuşun sayılması sağlandı.

Dünya üzerindeki en ender kuş türlerinden birisi olan 'sürmeli kız kuşları'nın son 100 yılın en yüksek sayımı Türkiye'de yapıldı. Mayıs 2007'de Kazakistan'da halkalanan 3 sürmeli kız kuşundan biri takip edilerek, Türkiye'de 3 binin üzerinde kuşun sayılması sağlandı.

Kazakistan'da üreyen ve İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği tarafından uydu vericisi yerleştirmiş 3 sürmeli kızkuşunun birisinden geçtiğimiz hafta sinyal alındı. Bunun üzerine, Doğa Derneği uzmanları ve Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri güneydoğu bölgesinde hızla inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonunda 3 binin üzerinde Sürmeli Kız Kuşu Ceylanpınar Önemli Doğa Alanı'nda belirlendi. (Cihan Haber Ajansı)

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...