17.10.2007

Dünyayı insan atığı kurtarır!

AA - ANKARA - İnsan atığını biyogaz ve gübreye dönüştüren ucuz bir sistem, dünyada 2.6 milyon kişinin tuvalet gereksinimini uygun koşullarda giderme ve küresel ısınmayı azaltma olanağı sağlayabilir. Sulabh International Social Service Organisation adlı sivil toplum kuruluşu, bu sistemi Hindistan'da düzenlenecek 7. Dünya Tuvalet Zirvesi'nde gündeme getireceğini açıkladı.

Sulabh'ın kurucusu Bindeşwar Pathak, kuruluşunun ülkesi Hindistan'da tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremeyen 730 milyon kişiye yardım sağlamayı amaçladığını belirterek, Birleşmiş Milletler'in Binyıl Kalkınma Hedefleri arasında 2015'e kadar dünyada temiz tuvaletten yoksun 2.6 milyar insan sayısını yarıya indirmek, 2025'e kadar da tamamına uygun koşullarda tuvalet sağlamak olduğunu kaydetti.

Ülkesi Hindistan'ın buna katkısının, dışkıdaki biyogazı mutfak yakıtı ve elektriğe, idrarı da gübreye dönüştüren bir sistem olacağını belirten Pathak, "Afganistan'ın başkenti Kâbil'e kısa süre önce kurduğumuz bu teknolojiyi şimdi diğerlerinin de tanımasını istiyoruz, çünkü bu Milenyum Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmakta ve küresel ısınmayı azaltmakta yardımcı olabilir" dedi.

Her yıl binlerce insan ölüyor
2001'de kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu olarak kurulan, 42 ülkeden 55 üye grubu olan Dünya Tuvalet Örgütü, sağlık koruma önlemlerini küresel kilit konu yapmayı hedefliyor.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre çoğu Hindistan ve Çin'de olmak üzere tüm dünyada 2,6 milyar kişi tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremiyor. Açık alanda giderilen tuvalet ihtiyacı, su kaynaklarının kirlenmesine ve her yıl binlerce kişinin ölümüne yol açan hastalıklara neden oluyor.

[Radikal]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...