30.01.2007

Avrupada Kuş Gribi Tehlikesi


Geçen yıl dünyanın dört bir tarafında yüzlerce insanın ölümüne neden olan virüs, bu kış Avrupa’da ilk kez Macaristan’da görüldü.
Macar yetkililer duruma hemen müdahale ederek, ülkenin güney doğusunda hastalığa yakalanan hayvanları itlaf etti. AB Komisyonu ise tehlikenin geçmediği konusunda uyarıyor

Kuş gribi virüsü Avrupa’ya ulaştı. Bu kış şimdiye kadar sadece Macaristan’da görülen virüsün diğer ülkelere de geçmesi an meselesi. Macar yetkililer, virüsün görüldüğü ülkenin güney doğusunda gerekli önlemleri alarak, virüs bulaşan yaklaşık üç bin kanatlı hayvanı itlaf etti. AB Komisyonu, alınan güvenlik önlemlerinin insanlar için de tehlikeli olan virüsün yayılmasını engellemede etkili olduğunu görmenin sevindirici olduğunu açıkladı:
„Bu durum, gerekli önlemlerin alınarak, önemli kontrollerin sürekli olarak yapıldığının ayrıca şüpheli durumlarda da hemen müdahale edilebildiğinin bir göstergesidir.„
Geçen yıl da gündemdeydi
Tehlikeli kuş gribi virüsü geçtiğimiz yıl yine aynı dönemde, ilk kez Yunanistan’ın bir adasında ortaya çıktığı zaman, Brüksel günlerece bu konuya eğilmiş ve neticesinde Avrupa genelinde ortak mücedele konusunda anlaşmıştı. Buna göre; virüsün görüldüğü bölgenin etrafında üç kilometrelik bir güvenlik çemberi oluşturulacak ayrıca on kilometre çapındaki ikinci bölgedeyse sürekli olarak kontroller yapılacaktı. Ayrıca bu kontrol bölgelerinde kanatlıların açık alanlarda beslenmesine yasak getirilerek yalnızca kümeslerde bakılmasına karar verildi. Kanatlıların, bulundukları yerden kesim alanı haricinde başka bir bölgeye nakledilmesi de yasaklandı.
Tehlikeli H5N1 virüsü, tavuk ve diğer evcil kanatlılara, yabanıl göçebe kuşlardan bulaşıyor. AB Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Markus Kyprianou’nun sözcüsü Philipp Tod, kışın gelmesiyle kuş gribi tehlikesiyle yeniden karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulunuyor:
„Tüm AB ülkelerini, konuyla ilgili dikkatli olmaya ayrıca son gelişmeler doğrultusunda risk analizlerini doğru bir şekilde oluşturmaya çağırıyoruz.„
İlk tepki Romanya’dan
Romanya, Macaristan’daki kuş gribi vakalarına ilk yanıtı veren ülke oldu. Buna göre, Macaristan’da kuş gribinin görüldüğü bölgenin on kilometre çevresindeki kontrol alanındaki tavukların Romanya’ya ithali yasaklandı. H5N1, insanlara virüsü taşıyan hayvanlarla yakın teması sayesinde geçiyor. Şimdiye kadar hastalığın insandan insana geçtiğine dair herhangi bir tespit yok.
Ancak uzmanlar, tehlikeli virüsün değişime uğrayarak büyük bir epidemiye yol açmasından endişe ediyor. AB’ye üye devletlerin hükümetleri geçtiğimiz yıl patlak veren hastalıkla mücadele kapsamında birçok grip ilacını stokladılar. Ancak hastalığın insandan insana bulaşması halinde, tedavisi için henüz bir ilaç geliştirilebilmiş değil. Deneme mahiyetindeki aşıların üretimiyse sürüyor.
[DW-World de]
Bird flu returns to EU in confirmed Hungarian outbreak

Five geese found dead in southeastern Hungary are being tested for suspected bird flu, an Agriculture Ministry official said on Monday.
The dead birds are being tested in Budapest and come from a large farm in the southeastern county of Csongrad where about 40 geese had fallen sick and some had died, Farming Ministry Secretary of State Fulop Benedek told national news agency MTI.
Veterinarians who saw the birds said the suspicion of bird flu was justified.
Hungarian authorities set up a protected zone around the farm and informed all international organisations concerned, Benedek said.
Hungary culled a million birds after the highly infectious H5N1 strain of bird flu was contracted by domestic poultry last year.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...