21.04.2007

Dünyaya kardeş yolda!

NASA'nın astrobiyologların-dan Margaret Turnbull, "20 yıl içinde Dünya gibi bir gezegen bulabileceğimizi düşünüyorum" dedi. Turnbull, karaları olan gezegenleri tespit edebilme teknolojimiz olduğu sürece, çok yakın bir dönemde mikrop gibi basit yaşam biçimleri, bitkiler ya da ilkel hayvanlar bulunabilir" diye konuştu.Gökbilimcilerin, 1995'ten bu yana gelişkin teleskopların yardımıyla 200 kadar dışgezegen keşfettiklerini belirten Turnbull, ancak bunların büyük bölümünün Dünya'nın 4 veya 5 katı büyüklüğünde Jüpiter gibi gaz devleri olduklarını ve Samanyolu'nun uzak noktalarındaki yıldızların etrafında döndüklerini söyledi. Şu an keşfedilmesi için Dünya'nın ikizi gezegenlerin çok küçük olduğunu kaydeden Turnbull, bu küçük gezegenlerin çekim güçlerinin etraflarında döndükleri yıldızın hareketini çok az etkilediğini, bunun da dışgezegenleri tespit etmenin iki yönteminden birisi olduğunu belirtti.
120 BİN YILDIZ İNCELENECEK
Margaret Turnbull, uzak gezegenleri tespit etmek için ikinci yöntemin gezegenin geçişi sırasında yıldızındaki gölgesini gözlemlemek olduğunu belirtti. Aralık'ta fırlatılan Fransız uydusu Co-rot, güneş sistemine yakın orta boydaki gezegenleri bulmaya olanak sağlayacak yıldız fotometri aygıtlarına sahip bulunuyor. Samanyolu'ndaki 400 milyardan fazla yıldızın 120 binini yakından inceleyebilecek Corot'a, 2008'de fırlatılacak ve daha hassas cihazlara sahip Amerikan aracı Kepler destek verecek. Kepler'in fotometrisi, Dünya boyutlarında bir gezegeni, bir yıldızın önünden birkaç saat içinde geçerken tespit edebilecek.
BEŞ ADAY VAR
Bu arada, karalara sahip bir dışgeze-geni doğrudan gözlemleyebilmek için, yeterli bütçe ayrılırsa, 2016'da fırlatılması öngörülen NASA'nın iki süper teleskoba sahip Terrestrial Planet Finder (TPF) aracını beklemek gerekecek.
Avrupa Uzay Ajansı da 2015'te Darwin projesini başlatmayı planlıyor. Görevin zorluğuna işaret eden NASA'nın Jet Motorları Ar-Ge Merke-zi'nden gökbilimci John Trauger, "Bu iş tam otomobil farında ateş böceği aramaya benziyor" dedi. Ancak, etrafında dönen bir gezegeni ayırt etmek için yıldızın ışık yansımasını azaltan bir teknik geliştiren Amerikalı astronom, uygulamalarının son derece etkili sonuçlar verdiğini belirtti.
Diğer gökbilimci Margaret Turnbull da, incelenecek 120 bin yıldız arasında güneşe çok benzeyen ve yaşamın bulunabileceği gezegenlere sahip olabilecek 5 gökcismini özel olarak seçti. Turnbull, özellikle Samanyolu'nun merkezine yakın Akrep takımyıldızındaki 16 Sco yıldızını örnek gösteriyor.

[Birgün]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...