3.08.2008

Antalya'daki Yangın 4. Gününde!


Antalya’da bir kişinin ölümüne, binlerce hektar ormanın zarar görmesine yol açan yangın 4’üncü gününde kontrol altına alınmaya çalışılırken, Manavgat’ta yeni bir yangın daha başladı.

Karabucak Köyü Koru Dağı mevkiinde ilerleyen alevler Kepez köyüne kadar ulaştı. Alevlerin iyice yaklaştığı köy tahliye ediliyor. Kumluca ilçesi Olimpos mevkisinde dün çıkan yangınsa bu öğle saatlerinde tamamen kontrol altına alındı derken rüzgarın şiddetlenmesiyle yeniden alevlendi.

Öğle saatlerinde manavgattan bir başka yangın haberi daha geldi. Kalemler Köyünün Yeniköy Mevkisi’nde başlayan yangın da henüz kontrol altına alınamadı.

Yangın bölgesinde incelemeler yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yangınzedelerin zararının bir an önce karşılanmasını istedi. Baykal, yangınla mücadelede Türkiye’nin kendisini geliştirmesi gerektiğini de söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi, Antalya’nın Serik, Kumluca ve Manavgat bölgelerindeki orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Serik’te 31 Temmuz Perşembe günü çıkan yangının ilerlemesinin dün akşam saatlerinden itibaren rüzgarın hafiflemesi ve nemin yükselmesiyle birlikte durdurulduğu, kuzey, güney ve batı yönlerinde büyük ölçüde kontrol altına alındığı kaydedildi. Doğu yönünde ise bir noktada kontrol altına alma çalışmalarının sürdürüldüğünün ifade edildiği açıklamada, ilk iki gün etkili olan şiddetli poyraz nedeniyle yangının Bucak, Karataş, Akbaş, Deniztepesi, Sarıabalı, Çardak ve Karabucak köyleri civarında etkili olduğu belirtildi.

Yangının ilerleme istikametindeki Çardak ve Karabucak köylerinin tehlike nedeniyle tahliye edildiği kaydedilen açıklamada, müdahale çalışmalarına 8 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 225 arazöz, 45 dozer, 150 teknik eleman ve 1300 yangın işçisinin katıldığı ifade edildi.

KUMLUCA YANGINI
Kumluca bölgesinde 2 Ağustos cumartesi günü çıkan yangının genişlemesinin durdurulduğu ve büyük ölçüde kontrol altına alındığı belirtilen açıklamada, yangına 1 helikopter, 15 arazöz, 2 dozer, 10 teknik eleman ve 80 yangın işçisiyle müdahale edildiği kaydedildi.

MANAVGAT YANGINI
Manavgat bölgesinde bugün çıkan yangının ise ağaçlandırma sahasında etkili olduğu, kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğü ifade edilen açıklamada, bu yangına müdehalede de 4 helikopter, 5 THK uçağı, 15 arazöz, 2 dozer, 10 teknik eleman ve 80 yangın işçisinin görev yaptığı belirtildi.

Manavgat ve Serik ilçelerinde perşembe günü başlayan yangının Karabucak Köyü Koru Dağı mevkiinde sürdüğünü belirten Vali Alaattin Yüksel ekiplerinin alevleri kontrol altına almak için çalıştığını söyledi.

Antalyadaki meteorolojik koşulların alevlerin tamamen söndürülmesi için engel oluşturduğuna dikkat çeken vali, yangının bilançosunu da açıkladı.

Vali Yüksel, alevlerin 60 ev, 88 ahır ve ambara zarar verdiğini 32 küçük ve büyükbaş hayvan ile 18 arı kovanının da telef olduğunu söyledi.

Yangın zararlarının karşılanması için devletin tüm imkanlarının vatandaşlarla buluşturulacağını da söyleyen Antalya Valisi, yangın bölgesinde safari gibi tüm faaliyetlerin yeni bir duyuruya kadar yasaklandığını da söyledi.

OLİMPOS’TAKİ YANGIN YENİDEN BAŞLADI
Antalya’nın Kumluca ilçesi Olimpos beldesinde dün saat 17.00 sıralarında başlayan ve bugün saat 15.00 sıralarında kontrol altına alınan orman yangını yeniden başladı. Dün akşam saat 17.00 sıralarında Olimpos’ta başlayan ve bugün saat 15.00 civarında kontrol altına alınan orman yangını, rüzgarın yön değiştirmesiyle yeniden alevlendi.

Kemer ve Kumluca belediyelerine ait itfaiye ekipleriyle orman ekiplerince havadan ve karadan müdahale edilen yangının şu anda yerleşim bölgelerini tehdit etmediği bildirildi.

Jandarma ekipleri de bölgede yoğun güvenlik önlemleri alırken, ormanlık alana giden bazı yollar geçişe kapatıldı.

VATANDAŞLARIN EVLERİNİ KURTARMA ÇABALARI
Yangın söndürme işçileri sabaha kadar çalışmalara devam ettiler. Yangının yaklaşması riski olan köylerde yaşayan vatandaşlar ise geceyi ayakta geçirdiler. Vatandaşlar, gece boyunca ellerindeki çapalarla yangının yaklaşma riski olan yöndeki otları temizleyerek ve hortumlarla çevreyi sulayarak alevlerin evlerine sıçramasını önlemeye çalıştılar.

Türk Kızılayı tarafından bölgeye gönderilen obakent ve çadırlara rağmen, vatandaşlar evlerini bırakmak istemediler. Yangın riskine rağmen köylerinde kalan vatandaşların, evlerinin girişinde hazırladıkları yataklarda uyudukları görüldü.

METEOROLOJİ
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi yetkilileri de, bugün hava sıcaklığının 40 derece civarında olmasını beklediklerini bildirdiler.

Yetkililer, rüzgarın öğle saatlerine kadar kuzey yönlerden saatte 30-50 kilometre hızla eseceğini, rüzgarın öğleden sonra yön değiştirerek, güney yönlerden saatte 15-30 kilometre hızla eseceğini kaydettiler.

Yetkililer, nem oranının Antalya ve çevresinde gün boyunca yüzde 15 ile 45 arasında değişeceğini söylediler. Rüzgarın bugün saat 18.00’dan itibaren hızını keseceği, nem oranının da bu saatten itibaren yükselmeye başlayacağı bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, dün Antalya’ya gelerek, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ile birlikte yangın bölgesinde helikopterle havadan inceleme yaptıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

ZARARLAR KARŞILANACAK

Yangında zarar görenlere gerekli yardımların yapılacağını söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu:

‘Başbakanımız ile de görüştüm. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda yangınla ilgili detaylı bilgi vereceğim. Bayındırlık ve İskan Bakanımız, Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün ekiplerini bölgeye gönderiyor. Yangından mağdur olan vatandaşlarımıza gereken yardımı yapacağız.”

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...