12.07.2008

Arjantin’deki ‘beyaz dev’den parça koptu


Arjantin’deki ünlü “perito moreno” buzulundan yeni parçalar koptu. Her dört yılda bir yaz aylarında gerçekleşen bu olayın güney kutbunda kış mevsiminin yaşandığı tarihte olması küresel ısınma tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

Arjantin’de, bugünlerde, “beyaz dev” perito moreno buzulu bugünlerde parçalanmaya devam ediyor.Patagonya bölgesinde 200’den fazla buzulun bulunduğu milli park içinde yer alan “beyaz dev”de kopmaların yaşanması ortaya görsel bir şölen çıkardı ama küresel ısınma tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Genelde yaz aylarında görülen en son 2006 yılında gerçekleşen bu doğa olayının, bu kez kış mevsimine denk gelmesi bilimadamlarını ikiye böldü.

Bir grup bilim adamı olayı küresel ısınmaya bağlarken diğer bir grup, 1917 ve 1951 yıllarında da buzulun kış mevsiminde de çözüldüğünü öne sürerek bunun doğal olduğunu vurguluyor.

Arjantin gölünde bulunan ve 3 kilometre genişliğinde olan, adını da bir bilimadamından alan beyaz dev perito moreno, bölgedeki Arjan en büyük buzul olarak biliniyor.

[Ntvmsnbc]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...