24.06.2008

‘Dünya 20 yıl sonra kavrulacak’

James Hansen1988 yılında ABD’yi küresel ısınma için uyaran NASA’nın önde gelen uzmanlarından James Hansen, dünyaya 20 yıl ömür biçti. Küresel ısınmanın babası Hansen, “Başka çare bulunmazsa kavrulacağız, bu son şans” dedi.

ABD’yi bundan tam 20 yıl önce küresel ısınma konusunda uyaran bilim adamı, durumun daha da kötüleştiğine dikkat çekerek yeni bir uyarıda bulundu. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) önde gelen bilim adamlarından James Hansen, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada atmosferde sera etkisi yaratan gazların tehlikeli seviyeyi çoktan aştığını belirtti. Hansen, artık 1988’deki seviyelere geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Ekosistemin çökmesi ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi değişimler başlamadan atmosferin insanların yarattığı bu yükü yalnızca 20 yıldan biraz daha fazla taşıyabileceğini belirten Hansen, “Başka çare bulunmazsa kavrulacağız” diye konuştu. Kömürle çalışan enerji tesislerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen küresel ısınma biliminin babası Hansen, “Bu son şans” dedi.

[Ntvmsnbc]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...