30.01.2008

Soğuktan Toplu Balık Ölümleri

İstanbul Boğazı’nda ölü balıklar sahile vurdu. Vatandaşlar, tüm uyarılara rağmen, balıkları toplamak için sahillere akın etti.

Özellikle Üsküdar ve Beşiktaş’ta deniz kenarında su yüzüne çıkmış çok sayıda balık gören vatandaşlar, sahile akın etti. Deniz polisinin “Balıkları toplamayın. Sağlığa zararlı olabilir” uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar da balıkları elleriyle ve kepçelerle toplayarak kovalara doldurdu.

PROF. ÖZTÜRK: SOĞUKTAN ÖLÜYORLAR, DOĞAL BİR OLAY

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Boğaz’da soğuk hava nedeniyle orkoz denilen balık ölümlerinin kış aylarında görülebildiğini kaydederek, “Orkoz denilen bu balık ölümleri 10-12 yılda bir meydana gelir. Balıklar soğuktan dengelerini kaybedip ölüyor, bu doğal bir durumdur. Bu durum orkoz akıntısı nedeniyle oluyor” diye konuştu.

Bayram Öztürk, alt akıntının üst akıntı ile buluştuğu çok soğuk havalarda bu tür balık ölümlerinin görüldüğünü ifade ederek, ‘Çünkü İstanbul Boğazı bu durumda kanal vazifesi görüyor. Orkoz akıntıları Üsküdar ve Kandilli arasındaki bölgede 10-12 yılda bir tekrar eder. Bu durumun geçmiş yıllarda çok sayıda örneği vardır” dedi.

Akıntıdan dengesini kaybederek ölen balıkların yenilebileceğini kaydeden Öztürk, “Bu durum belki bugün ve yarın da devam edebilir. Ancak bir iki günü geçmez. Eğer bu durum bir hafta falan devam ederse balık ölümlerinde başka bir neden aramak gerekir” şeklinde konuştu.

Bu arada orkozun, kışın fırtınalı havalar ve özellikle kuvvetli güney rüzgarları (lodos) nedeniyle İstanbul Boğazı’ndaki yüzeysel suların ters yönde akması olduğu ifade edildi.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...