23.01.2008

Antarktika’da buzlar altında volkan keşfedildi

Antarktika’da buzlar altında gömülü ve hâlâ aktif yanardağ keşfedildi. Yanardağ yaklaşık 2300 yıl önce faaliyete geçmiş.

İngiliz araştırmacıların Nature Geosciences dergisinde yayımladıkları makaleye göre, buzlar altında gömülü yanardağ yaklaşık 2300 yıl önce faaliyete geçmiş.Araştırmanın eşbaşkanlarından buzulbilimci Hugh Corr, bu yanardağ patlamasının son 10 bin yılda Antarktika’daki en büyüğü olduğunu düşündüklerini belirterek, “Yanardağın faaliyete geçmesiyle buz tabakasında büyük bir delik açıldı ve 12 km yüksekliğe toz ve gaz püskürdü” dedi.

BUZ TABAKASINDA DELİK AÇILDI
İsimsiz volkanın sonrasında buzlar altında kalmasına rağmen ergimiş kayanın hala aşağıda çalkalandığını belirten araştırmacılar, keşiflerinin bölgenin çok yavaş hareket eden buzullarının son dönemde karaya doğru daha hızlı hareketlenmelerinin nedenini açıklayabileceğine işaret ettiler.

İngiliz bilim adamları, volkanın neden olduğu ısıyla buzulların hareketinin artmış olabileceğini belirtirken, buzlar altında gizli yanardağın Antarktika buzul tabakasının incelmesinin açıklaması olamayacağına, bunun büyük olasılıkla nedeninin ısınan okyanus suları olduğuna dikkat çektiler.
[Ntvmsnbc]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...