8.09.2008

Ike Kasırgası Yıkmaya Devam ediyor

Ike kasırgasının, Karayip denizinde ada ülkesi Turk ve Kaikos’tan sonra vurduğu Haiti’de 58, Dominik Cumhuriyeti’nde 1 kişi öldü.

Haiti’den sonra Bahama adalarının güneyini ardından da Küba’yı vuran ve Meksika Körfezi’ne doğru ilerleyen kasırganın yüz binlerce kişinin barınaklara ya da daha yüksek yerlere tahliye edildiği Havana’yı da vurabileceği, Florida Keys bölgesinde de etkili olabileceği belirtiliyor.

Geçen hafta da Hanna kasırgasının vurduğu Haiti’de evleri yıkan, tekneleri sürükleyen zaten su basmış yerlere daha da yağmur getirerek sellere neden olan Ike kasırgası, 58 kişinin ölümüne yol açtı.

Dominik Cumhuriyeti’nde de yıkılan bir ağacın altında ezilen 1 kişi ölürken, şiddetli kasırganın diğer adalarda yol açtığı olası can kaybı konusunda henüz bilgi bulunmuyor.

TURK VE KAİKOS’TA EVLERİN YÜZDE 80’İ ZARAR GÖRDÜ
Ike kasırgasının 4.kategorideyken ilk önce vurduğu Turk ve Kaikos’ta evlerin yüzde 80’inin çatılarının uçtuğu, felaketin çok büyük olduğu bildirilmişti. Halkın korunmak için evlerindeki dolaplara veya merdiven altına saklandığını anlatan Turk ve Kaikos Adaları Başbakanı Michael Misick, “Hayata tutunmaya çalışıyorlar, cidden çok kötü darbe aldılar” dedi.Kasırganın şiddeti biraz hafiflerken, hala tehlikeli olan ve saatteki hızı 195 kilometreyi bulan 3. kategoride olduğu belirtiliyor.

KÜBA’DA 200 BİNDEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ
Küba hükümeti, kasırga yaklaşırken sadece ülkenin orta doğusundaki Camaguay’da tahliye edilenlerin sayısının 224 bini aştığını bildirdi. Ike’ın Küba’da sonra nereye doğru ilerleyeceğini tam olarak tahmin etmenin güç olması nedeniyle Florida’dan Meksika’ya kadar milyonlarca kişi endişe içinde bekliyor.

[NTVMSNBC]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...