20.05.2011

Kütahya'da 5.9 Şiddetinde Deprem

Merkez üssü Kütahya-Simav olan ve pekçok ilde hissedilen deprem büyük bir yıkıma neden olmazken, Çevre Bakanı 2 kişi öldüğünü açıkladı.

Deprem'den Fotoğraflar : http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/simavda-deprem-5-9.html

Kütahya'da saat 23.15'te 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi'nin merkez üssünü Simav olarak duyurduğu deprem İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak, İzmir, Manisa ve Edirne'de de hissedildi.

NTV yayınına katılan Çevre Bakanı Veysel Eroğlu depremde 2 kişinin öldüğünü, 1'i ağır, 79 kişinin yaralandığını açıkladı. Ancak daha sonra yaralı sayısının 85'e çıktığı belirtildi.

Eroğlu yaşananlarla ilgili şunları söyledi; "Ülkemiz deprem kuşağında, depremle yaşamayı öğrenmek lazım. Bir de sağlam bina yapmak şart. Buradaki binalarda sorunlar yaşanmış. Daha sağlam binalar yapılmalı.

'79 YARALIMIZ VAR'
Son tablo’da 2 ölü var. Birisi 18 yaşında Simav’da bir genç, üzerine kiriş düşmüş ve malesef vefat etmiş. Bir de Hisarcık’ta 63 yaşında bir vatandaşımız yeni kalp ameliyatı geçirmiş. O sanırız kalp krizinden öldü. Bir tane ağır yaralımız var. 79 tane de değişik çeşitlerde yaralımız var.

Bütün ekiplerimiz köylerdeler ve bir ölüm haberi gelmedi. Hasarlı binalar mevcut. Ancak oralardan ölüm haberi gelmedi.'KURTARMA EKİPLERİ BURADA'
Dün gece, Sayın Başbakanımızın ve Afet İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcımız Cemil Çiçek’in de talimatlarıyla burda bütün arama kurtarma ekipleri çalışıyor. 103 personel, 22 özel araç ve 3 arama köpeği burada.

Kızılay hemen intikal etti. 4 kişilik 4000 çadır, büyük çadırlar ve battaniyeler geldi. Vatandaşlar kalmak isterse çadırda, istemezse ve evi sağlamsa evinde kalabilir. Seyyar mutfaklar kuruldu, vatandaşlara hizmet veriyorlar.

'SİYANÜR HAVUZUNDA SORUN YOK'
Eti Gümüş’ün siyanür havuzları ile deprem üssü arasında mesafe var. Ayrıca biz daha önce önlemler almıştık, bu havuzlardaki ara perde yıkılmıştı. Havuz içinde bir sorundu ve olay günü tedbirleri almıştık. 24 saat kontrol eden ekipler de var. Deprem sonrası bir risk olmadığı bize ifade edildi.

BAZI BİNALARDA HASAR VAR
Deprem nedeniyle Simav ilçe merkezindeki binaların camlarının kırıldığı, bazı evlerin duvarlarında hasar oluştuğu, ilçedeki iki caminin minaresinin yıkıldığı öğrenildi.

Depremin ardından Simav'da elektrikler kesilirken, panik içinde evlerinden dışarı çıkan vatandaşlar, belediye araçlarıyla Simav Spor Salonu ve futbol sahasında toplanıyor. Bazı vatandaşlar da Hükümet Konağı önünde bekliyor.

ARTÇILAR
Deprem sonrası 50'yi aşan artçının yaşandığı Simav'da telefonlar çalışmazken, elektrikler de kesik durumda.

Konuyla ilgili konuşabn Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdür Yardımcısı Kıvanç Kekovalı da, "Bu büyüklükteki bir depremin ardından artçıların olması son derece normal. Artçı depremler bir süre kendisini hissettirecektir. Çünkü 5.9 ciddi bir büyüklük. Gelişmeleri takip ediyoruz. Vatandaşlarımız artçı depremlere hazırlıklı olmalılar'' diye konuştu.

YARDIMLAR
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afyon, Bursa, İstanbul ve İzmir'den arama kurtarma ekiplerini deprem üssü olan Kütahya'nın Simav ilçesine gönderdi.

Türk Kızılayı, Afet Yönetimi Müdürlüğü yetkilileri, bölgeye en kısa zamanda ekipler gönderileceğini açıklarken, AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin de, Eskişehir'deki ekiplerinin Simav'a gittiğini söyledi.

NTV

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...