1.03.2010

8.8'lik deprem Şili'yi yıktı

Güney Amerika ülkesi Şili, 1,5 dakika süren 8.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Ölü sayısı 700'ü geçti. Bir binanın enkazında mahsur kalan 100 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor, ülkede yağma başladı.

Şili’de dün sabah Concepcion kenti yakınlarında TSİ 08.43’te çok şiddetli bir deprem meydana geldi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, 8.3 olarak duyurduğu deprem büyüklüğünü önce 8.5'a, daha sonra 8.8'e yükseltti.

Depremin merkez üssü, başkent Santiago'nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıktaydı. Yerin 35 kilometre altında meydana gelen deprem, yaklaşık 1.5 dakika sürdü.

2 milyon kişiyi etkileyen depremde 500 bin ev yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Deprem nedeniyle yollar, köprüler ve bazı hastaneler yıkıldı, elektrik ve telefon şebekeleri de çöktü.

Bu arada Devlet Başkanı Michelle Bachelet afet durumu ilan etti. Başkent Santiago'daki uluslararası havaalanı uçuşlara kapatıldı.

100 KİŞİ BİR BİNANIN ENKAZINDA MAHSUR

Şili'de ölü sayısı hızla artıyor. Son açıklamalara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 700'ü geçti.

Deprem merkezine en yakın kent olan 670 bin nüfuslu Concepcion kentinde çöken bir binada yaklaşık 100 kişi mahsur kaldı. Conception Belediye Başkanı, 200 kişinin yaşadığı binada yaklaşık 100 kişinin kapana kısıldığını söyledi.

Ülke genelinde enerji nakil ve telefon hatlarının kesik olması nedeniyle ölü sayısının ve zararın büyüklüğünün tespit edilmesi süreci oldukça yavaş ilerliyor.

YAĞMA BAŞLADI
Depremden en fazla etkilenen Concepcion kentinde, bir süpermarket ve bazı mağazalar yağmalandı.

Şili devlet televizyonu TVN, onlarca kişinin süpermarketi yağmalarken çekilen görüntülerini yayınlarken, başka yağmalama olaylarının da olduğunu duyurdu. Polis, su ve gözyaşartıcı gazla kalabalığı dağıttı.

Görüntülerde, birçok kişinin süpermarketten gıda ürünleri aldığı görülse de, bazı gençlerin elektronik ev eşyaları çaldığı dikkat çekiyor.

6.1'LİK ARTÇI SARSINTI KORKUTTU

Şili'de bugün 6,1 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntı meydana geldi.

Amerikan Deprem Gözlem Merkezi, 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından Şili kıyılarında 6,1 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntının meydana geldiğini duyurdu.

Sarsıntının merkez üssü Talca kentinin 63 kilometre kuzeyi olarak açıklandı.

Şili'de, dünden bu yana en şiddetlisi 6,9 olmak üzere 60 kadar artçı deprem meydana geldi.

Depremin ardından geçen 2.5 saatlik süre içinde de 5'i 6'nın üzerinde olmak üzere 10'dan fazla artçı şok kaydedilmişti.

[NTV]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...