24.01.2012

Dünya güneş fırtınasının etkisi altındaBugün dünyayı etkileyen jeomanyetik fırtına Pazar günü erken saatlerde güneşte meydana gelen patlamayı izliyor. Güneş fırtınasının etkilerinin Çarşamba günü boyunca da sürmesi bekleniyor.

Güneşteki patlamalar, güneşin atmosferinde depolanan manyetik enerjinin birdenbire serbest kalmasıyla oluşuyor.

Coronal Mass Ejection (CME - Koronal Kütle Atımı) adı verilen olay sırasında da, enerji yüklü parçacıklar uzaya yayılıyor.

Bu da dünya üzerindeki, elektrik enerji hatları, iletişim sistemleri ve uydu sistemleri gibi teknolojileri etkileyebiliyor. Kutuplara yakın noktalarda uçan uçaklar da güneş fırtınasından etkilenebiliyor.
Güneşten dağılan parçacıkların bir başka sonucu da "Kuzey ışıkları"nın olağan bölgelerin daha güneylerinde de görülebilecek olması.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nden (NASA) bir sözcü, uzmanların güneşteki patlamanın beklenen etkileriyle ilgili çalışma yaptıklarını ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan 6 astronotun güneşten yağan parçacıklardan kendilerini korumak için birşey yapmalarına gerek olmadığı sonucuna varıldığını bildirdi.

1972 yılında güneşteki bir patlama ardından oluşan jeomanyetik fırtına yüzünden, ABD'nin Illinois eyaletinden yapılan tüm şehirler arası telefon konuşmalar kesilmişti.
1989 yılında da, bir başka güneş fırtınası Kanada'nın Quebec eyaletinde 6 milyon kişinin elektriksiz kalmasına yol açmıştı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne bağlı Uzay Hava Tahmini Merkezi sözcüsü, bu sonuncu güneş patlamasının sonuçlarının fazla büyük olmayacağını kaydetti.

[BBC Türkçe]


Solar storm's effects to lash Earth through Wednesday

Our planet is being bombarded by high-energy particles unleashed by the strongest solar storm since 2005, scientists say.

The charged particles are mostly a concern for satellites - which they can disrupt - and astronauts.
But they can also cause communication problems for aircraft travelling near the poles.
The geomagnetic storm has been caused by a potent flare that erupted from the Sun at 0400 GMT on Sunday.
The effects are likely to be felt on Earth throughout Wednesday.
A more benign effect of the outpouring of particles is the ability to see aurorae, or "Northern lights", further south than is usually possible.

A spokesman for US space agency Nasa said that flight surgeons and solar scientists have modelled the flare's predicted effects.

They decided that the six astronauts on the International Space Station do not have to take any action to protect themselves from the incoming stream of particles.

Solar flares are caused by the sudden release of magnetic energy stored in the Sun's atmosphere.
In an event called a coronal mass ejection (CME), bursts of charged particles are released into space.
This can interfere with technology on Earth, such as electrical power grids, communications systems and satellites - including satellite navigation (or sat-nav) signals.

In 1972, a geomagnetic storm provoked by a solar flare knocked out long-distance telephone communication across the US state of Illinois.

And in 1989, another storm plunged six million people into darkness across the Canadian province of Quebec.

But a spokesman for the US National Oceanic and Atmospheric Administration's (Noaa) Space Weather Prediction Center said the effects of this solar eruption seem likely to be moderate.

[BBC]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...